Vypadávání srsti
Parazitární příčiny jsou většinou spojeny se silným svěděním. Vypadávání srsti má charakter prořídnutí, nejvíce v oblasti hřbetu. Často se u hlodavců setkáváme s drobnými roztoči, kteří dokážou v krátké době zamořit celý chov a dočasně jsou schopni potrápit i člověka. Jedná se o druhy Myobia musculi, Myocoptes musculinus nebo Radfortia sp.. Roztoči rodu Demodex žijí v kůži a jsou dosti obtížně vyhubitelní. Velmi častý je kožní sarkoptový svrab morčat, který může mít ve své rozvinuté formě až fatální následky. Dobře však reaguje na terapii ivermektinem. Z dalších parazitů se na hlodavcích mohou vyskytovat také vši a blechy. V dnešní době je na trhu velké množství vhodných preparátů. Musíme pamatovat také na desinfekci prostředí.
Plísně jsou u hlodavců dosti časté. Někdy se srst láme, vypadává v charakteristických okrouhlých ložiscích, jindy se jeví jako lokální prořídnutí. Přestože se o dermatofytózách dočteme, že nesvědí, ze zkušenosti můžeme potvrdit přesný opak. Dáváme přednost lokální léčbě před celkovou, neboť má méně vedlejších účinků a je rychlejší. Nejoblíbenější je roztok enilkonazolu, který lze aplikovat jednou za 4 dny. Důležité je pokračovat v léčbě ještě 1 až 2 týdny po vymizení klinických příznaků. Nemoc je přenosná na člověka. Hygienu je nutno zachovávat, ale vystříhat se nadměrného mytí mýdlem. Tím se totiž odstraňuje z kůže maz, obsahující nenasycené mastné kyseliny - přirozenou obrannou bariéru proti plísním.
Málokdy se jedná o karenci jedné určité látky. Většinou je problém kombinovaný. V těchto případech je nutno přehodnotit složení krmné dávky alespoň dočasně podávat některý z mnoha kompletních nutričních doplňků (Roboran).
Při vypadávání srsti následkem onemocnění žláz s vnitřní sekrecí nejsou, jak známo, kožní léze primárně svědivé, jsou symetrické a jsou spíše u starších jedinců. U křečků je popsána adrenokortikální hyperplazie a kožní hyperpigmentací Léčba není efektivní.
Jedná se o zlozvyk a podle některých názorů i o možné nedostatky ve vitaminové a minerální výživě. Okusovat se mohou zvířata ve skupině navzájem nebo zvíře samo. Například u myší se někdy ve skupině vyskytne jedinec, kterému ostatní okusují hmatové vousky a chlupy kolem očí. Jsou známy případy kdy matka "spásá" srst svému mláděti. U zvířat s delšími chlupy je nebezpečí vzniku tzv. trichobezoáru, což je smotek chlupů v žaludku. Hrozí, že smotek způsobí ileus. Podaří-li se trichobezoár diagnostikovat, je naděje na vyléčení po jeho chirurgickém odstranění. Preventivně je zapotřebí věnovat pozornost správné výživě, která by kromě vlákniny (seno) měla obsahovat i krmné doplňky.
Tento obraz je u hlodavců typický pro napadení zákožkami (Notoedres muris). Lokální léčba jakýmkoli akaricidním prostředkem je obvykle rychle úspěšná.